[Czech] Nazi Megastructures

flibor
Posts: 21
Joined: Mon Sep 10, 2018 1:03 pm

[Czech] Nazi Megastructures

Postby flibor » Sat Sep 22, 2018 7:54 am

http://thetvdb.com/?tab=series&id=275439&lid=28

#s01e01
Atlantický val

Code: Select all

40 milionů tun betonu mělo zabránit spojeneckému vylodění v nacistické Evropě. Celé pobřeží v délce pěti tisíc kilometrů lemovalo 15 000 bunkrů. Jejich výzbroj tvořily kromě jiného i kanóny vyrobené v Československu. Opevnění nakonec nápor při invazi neobstálo, bylo prolomeno za několik hodin. Ovšem za obrovských ztrát spojeneckých vojsk. Architekti tohoto obdivuhodného projektu se i po válce v Německu živili stavebnictvím. Měli obdivuhodnou referenci, prostavěli miliardy říšských marek a spotřebovali miliony kubíků betonu.


#s01e02
Rakety V2

Code: Select all

Raketa V2 byla první balistickou střelou na světě. Změnila tvář války a moderních dějin, splňovala Hitlerovy požadavky na zbraň totálního ničení. Nacistický génius von Braun byl mozkem raketového vývoje a svou dobu předběhl o mnoho let. Po stovkách nezdařených testů se mu podařilo zkonstruovat řiditelnou raketu, která skutečně dolétla nad Londýn a rozsévala tam smrt. Nacisté svůj tajný trumf začali využívat pozdě a nepomohl tak ke zvratu v druhé světové válce. Poznatky a zkušenosti z výroby rakety V2 později v amerických službách von Braunovi pomohly uskutečnit sen o výpravě na Měsíc.


#s01e03
Ponorkové základny

Code: Select all

Tloušťka železobetonu použitého při stavbě odpovídala výšce třípatrového domu. Ponorky byly podle Churchilla jedinou zbraní, která mohla zvrátit vývoj války. Německé ponorkové bunkry byly unikátními stavbami, kterým německá esa z vlčích smeček říkala domov.


#s01e04
Supertěžké tanky

Code: Select all

Pozoruhodné byly nejen rozměry tanků, ale i budovy, ve kterých parkovaly. Hitlerovi konstruktéři Porsche, Henschel a Krupp měli svému vrchnímu veliteli splnit sen a stvořit obří nezničitelné tanky, které by válcovaly tehdy skvělé sovětské stroje T-34. Hitler se děsil zákopové války, se kterou měl zkušenosti z mládí a přál si mít k dispozici mobilní obrněné jednotky, schopné bleskových přesunů a prolomení obrany nepřítele. Tanková esa byla počítána mezi největší armádní hrdiny, Michael Wittmann se svou posádkou řádil na východní frontě jako černá ruka a sovětské protivníky kosil po desítkách.


#s01e05
Stíhačky z jeskyně

Code: Select all

Hluboko v německých lesích jsou doposud patrné zbytky jednoho z nejpozoruhodnějších stavebních projektů druhé světové války. Proudové Messerschmitty 262 byly nejmodernějšími letouny své doby. Adolf Hitler do nich vkládal naděje na udržení nadvlády nad Evropou, továrny na jejich výrobu byly ukryty hluboko pod zemí, mimo dosah ničivých náletů spojeneckých bombardérů. Nuceně nasazení vězni pracovali dnem i nocí, aby z podzemí vylétly proudové stíhačky co nejdříve. Známý stíhací pilot Luftwaffe, Adolf Galland, měl co dělat, aby před Hitlerem uhájil původní účel nových Messerschmittů – stíhací útoky na svazy spojeneckých bombardérů. Hitlerova představa o tom, že proudová letadla budou z evropských pláží odrážet spojenecké útoky v roli rychlých bombardérů, se nestihla naplnit. Messerschmitty zasáhly do bojů v posledních týdnech války a ukázaly, že byly skutečně zbraní, která mohla zvrátit průběh války. Nových letadel vzlétlo ale zoufale málo.


#s01e06
Pevnost Berlín

Code: Select all

Berlín měl jako hlavní město a centrum moci Hitlerovy říše zastínit samotný starověký Řím. Už dlouho před koncem druhé světové války se vrchní architekt Třetí říše Albert Speer připravoval na spojenecké nájezdy a věděl, že o Berlín bude svedena jedna z posledních bitev války. Pět obranných pásem těžkého opevnění, betonové pevnosti, věže naježené stovkami hlavní protiletadlových zbraní, Berlín nebyl pro Rudou armádu snadným soustem. Obránci vedení Hitlerem, který se nehodlal vzdát, se připravovali na nejhorší. V ulicích se bojovalo muž proti muži, sovětským tankům se postavili němečtí mladíci a starci s pancéřovými pěstmi. Pevnost Berlín přes veškerou snahu obránců padla několik hodin poté, co vůdce spáchal ve svém bunkru sebevraždu. Rudoarmějci mohli nad Reichstagem vztyčit rudou vlajku hlavně díky mnohonásobné přesile.

flibor
Posts: 21
Joined: Mon Sep 10, 2018 1:03 pm

Re: [Czech] Nazi Megastructures

Postby flibor » Sat Sep 22, 2018 7:54 am

#s02e01
Hitlerovo vlčí doupě

Code: Select all

Základna Vlčí doupě ukrývala nejvyšší představitele Třetí říše. Svými rozměry měla ukojit Hitlerovu megalomanii a zároveň chránit jeho život před jakýmkoliv nebezpečím. Tento obří komplex byl ve východním Prusku nepřetržitě budován v letech 1940–1944. Hitler chtěl být co nejblíže frontě a zároveň se chtěl cítit bezpečně, takže se přesunul ze svého velitelského vlaku do nezničitelného komplexu bunkrů. K řízení operací na východní frontě by se těžko podařilo najít lepší místo. Koneckonců již při dobývání západní Evropy se Hitlerovi osvědčilo podobné opevněné sídlo u hranic s Belgií, zvané Skalní hnízdo. Hitler naplánoval operaci Barbarossa jako útok s nasazením čtyř milionů mužů na frontě široké téměř 3000 kilometrů. Klíčová rozhodnutí ofenzivy i pozdějšího ústupu z Ruska padala právě v bunkru, který se kromě jiného stal svědkem pokusu o atentát na Hitlera 20. července roku 1944.


#s02e02
Bitevní lodě

Code: Select all

Nová generace bitevních lodí měla za druhé světové války získat Třetí říši nadvládu na mořích a oceánech. Vůdce se domníval, že obří lodě nenajdou rovnocenného soupeře díky svému pancéřování a dostřelu lepšímu než má protivník. Od první světové války se ovšem trochu změnila taktika boje a realita ukázala, že v případě bitevních lodí na velikosti nezáleží. Aby se nacistické loďstvo vyrovnalo flotilám nepřátel, byly postaveny obří bitevníky Bismarck a Tirpitz. Délka trupu přes 240 metrů vzbuzovala u Spojenců respekt, stejně jako impozantních 18 palub. Obě známé lodě nicméně skončily rychle na dně moře, hlavně díky přesným náletům spojeneckých letadel. Na stavbu mnohem větších lodních kolosů nedošlo, Hitler projekty rekordních bitevníků zastavil a soustředil se na ponorkovou válku.


#s02e03
Himmlerovy oddíly SS

Code: Select all

Runy SS, spolu se svastikou, jsou doposud po celém světě symbolem zla. Nechvalně známá organizace, vytvořená k potlačování práv lidí, zasahovala do všech aspektů běžného života v Německu dávno před začátkem druhé světové války. V polovině dvacátých let minulého století nechal Hitler na svoji ochranu vytvořit osobní stráž, označovanou Schutzstaffel, zkráceně SS. Jedním z lidí, které myšlenka národního socialismu okouzlila, byl životem zklamaný úředník Heinrich Himmler. Rychle a bezohledně začal stoupat v hierarchii organizace a v roce 1929 se stal velitelem a pravou rukou vůdce. Když se v roce 1933 Hitler ujal moci, jeho elitní jednotka přijímala tisíce uchazečů. Esesáci začali budovat a hlídat koncentrační tábory, prosluli krutostí a bezohledností, kterou si později přenesli i na bojiště druhé světové války a do policejních složek hlídajících vnitřní bezpečnost.


#s02e04
Odvetná zbraň V1

Code: Select all

V severní Francii byly v roce 1944 rozmístěny jednotky, jejichž úkolem bylo odpalovat na Londýn nejnovější německé řízené střely V1. Adolf Hitler věřil, že se mu s pomocí bezpilotních letounů podaří zvrátit průběh války. Historie střel V1 sahá do období před válkou, do léta roku 1939. Díky spojení skvělých konstruktérů Fritze Gosslaua a Roberta Lussera začala vznikat bezpilotní střela, jež měla šanci ovlivnit poměr sil v době, kdy se Spojenci vylodili ve Francii a začali získávat okupovanou Evropu zpět. Po letech více či méně úspěšných testů se po spojeneckém vylodění ve Francii v roce 1944 skutečně podařilo střelám V1 zasáhnout Londýn. Střel bylo ovšem málo a jejich nasazení přišlo pozdě, zvrátit válečný vývoj se nepodařilo. Létající bomba se stala prototypem dvou současných, velmi úspěšných typů zbraní – bezpilotních letadel a střel s plochou dráhou letu.


#s02e05
Sebevražední piloti kamikaze

Code: Select all

Japonsko i nacistické Německo používaly válečnou taktiku vyžadující po vojácích obětování vlastního života. Tento fanatický přístup děsil protivníky a působil koncem války i citelné ztráty na straně Spojenců. Japonci koncepci sebevražedných útoků dovedli do extrému, používali letouny a torpéda, jejichž piloti věděli, že se zpět z akce nevrátí. Koncem roku 1944 se Japonci pokusili zabránit invazi Američanů na své území za každou cenu. Stíhačky vybavili bombami a piloti dostali příkaz, aby nárazem ničili protivníkovy lodě. Do bojového nasazení se dostala i řiditelná sebevražedná torpéda a raketová letadla, napěchovaná výbušninami. Na tajných japonských základnách se odehrávala nečekaná dramata a bylo jasné, že se nikomu nechce jít dobrovolně na smrt, i když tak velí tradice.


#s02e06
Sigfriedova linie

Code: Select all

Rozsah a troufalost, se kterou byla takzvaná Siegfriedova linie navržena, je ohromující. Spojencům trvalo skoro půl roku, než se jim podařilo tento komplex opevnění prolomit. Pět měsíců po vylodění v Normandii se Němci pokoušeli zastavit spojenecký postup Evropou v síti propletených obranných linií, které vznikaly na základě Hitlerovy potřeby chránit západní hranici Německa. Siegfriedova linie představuje typickou obranu členěnou do hloubky. Překážky a obranné zóny jsou rozvržené tak, aby postupujícího nepřítele plánovaně nasměrovaly do sousedních palebných sektorů. Hitler udělal z výstavby obranného valu úkol celonárodního významu, v květnu roku 1938 na něm začal pracovat Fritz Todt. Muž, který si předtím udělal jméno vybudováním systému říšských dálnic. O Siegfriedovu linii byly pak koncem roku 1944 sváděny jedny z nejtěžších bojů druhé světové války.

flibor
Posts: 21
Joined: Mon Sep 10, 2018 1:03 pm

Re: [Czech] Nazi Megastructures

Postby flibor » Sat Sep 22, 2018 11:05 am

Official name by Czech TV:

Válečné projekty třetí říše

Mistywing
Posts: 1098
Joined: Mon Jul 18, 2016 1:59 am

Re: [Czech] Nazi Megastructures

Postby Mistywing » Mon Sep 24, 2018 11:18 pm

Overviews © Česká televize 1996–2018 not added.